Emily
2021-01-29
Vecka 6
2021-02-09

Attila blir kollad av veterinären.

        • Han blir röntgad och får laserbehandling och kiropraktik. Ryggraden är väldigt stel och har pålagringar som beror på en gammal skada. Det bestäms samtidigt att Attila blir ständig stödkatt i föreningen då han kommer att behöva extra vård hela sitt liv.
        • Marie blir ständig stödkatt i föreningen. Hon har bott i sitt stödhem alldeles för länge och vi vågar därför inte flytta henne utan att riskera att hon blir sjuk.
        • Hercules blir TNR-katt och får flytta ut på sin gård igen. Han har varit inne i över sex månader nu och inte visat något intresse för oss människor så han kommer snart få sin frihet tillbaka. Han bor just nu i ett stallrum tillsammans med Gisela som också kommer att släppas ut.
        • Charlene besöker veterinären och får de flesta av sina tänder utdragna. Hon har nu bara två kvar. Hon får även sina klor klippta, sina öron rensade och dessutom lite pälsvård.
        • Semla, Thea och Paprika blir kastrerade.
        • Otto blir ständig stödkatt i föreningen.
        • Oliver får besök och blir tingad.
        • Semla blir ständig stödkatt i föreningen.